Doctor Who konusu, ne zaman başlayayım?

Başlığı yanlış okumadın. Doctor Who konusu o kadar güzel ki bilim kurguyu seviyorsan belki de bu yazıyı bitirmeden önce dizinin ilk bölümünü açacaksın.

Dizi tamamen çıldırmak üzerine yapıldı diyebiliriz. Bazı konuları o kadar güzel işliyorlar ki gerçek dünyada o senaryonun olabileceğini düşünüyorsunuz. Dizinin ana konusu bilim kurgu fakat tam anlamıyla öne çıkan tarafı o değil. Bazı kısımlarda öyle bir dram oluyor ki ben ağlamam diyen insana peçete dayanmıyor.

Genel konumuza bakacak olursak zaman lordu olan “Doktor” un hayatını izliyoruz. Doktor kendi dünyasını terk eden kaçak bir zaman lordu. Sonrasında olanlar yüzünden dünyası yok oluyor. Böylece son zaman lordu doktor olarak tarihe geçiyor.

Doctor-who-tum-doktorlar

Zaman lordları jenerasyon geçirerek toplamda 13 hayat boyunca yaşıyor. Bizim doktorumuz ise ilk sezona 11. hayatı ile başlıyor. Bunun sebebi orijinal dizinin 1950 ‘li yıllarda başlamış, şimdi devam ediyor olmasından kaynaklanıyor.

Doktor ortalama her 2 sezonda bir değişiyor. Her ne kadar o alıştığımız karakteri bırakmak kolay olmasa da aynı duyguları yeni gelen doktor için de yaşıyoruz (aramızda kalsın David ve Matt en iyi doktorlardı).

Doktor maceralarında bir telefon kulübesi kullanıyor (zaman ve mekanda her yere gidebilen bir alet adı da TARDİS) yaşayacağı maceralarda da yanına dostlar alıyor fakat bu gelen dostları da aynı doktor gibi her 2 sezonda bir değişiyor.

Doctor who konusu oldukça ilgi çekici fakat en iyi kısımı seçecek olsaydım kesinlikle 3. Sezon ve 8. Sezon arasında geçen hikayeyi seçerdim. Sanmayın ki ilk iki sezon sıkıcı. Sadece dönemin yeterli gelmeyen efektleri yüzünden benim pek hoşuma gitmiyor. (Şuan da toplamda 12 sezon bu arada hala devam ediyor)

doctor who kadın doktor

Meraklısına Detaylar

  • IMDB: 8,6
  • Konu: Macera, Drama, Bilim Kurgu
  • Yapım Yılı: 2005 – Devam Ediyor
İlgini çekebilir   12 Monkeys (12 Maymun) Konusu

Buraya oyuncuları bende yazmak isterdim fakat 60 sezon sürmüş bir dizinin oyuncularını yazmaya kalksam elim yorulur 🙂

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]
Enes İbrahim Aydeniz
Yazar
Şubat 2, 2020
352 views
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hiç yorum yapılmamış.
Videolar
Fırtına Anı Konusu ve Oyuncuları
X men Dark Phoenix Konusu Nedir?
The Boys 3. Sezon Ne Zaman?
Netflix Mini Dizi Önerileri, Kısa ve Kaliteli 8 Dizi