Ego ve Zekanın Harmanlanması | Sherlock Konusu

Sayfa İçerikleri

Sherlock konusu, Sir Arthur Conan Doyle tarafından ilk roman olarak piyasaya sürülen, ardından filmi ve dizisi yapılan hayali bir karakterin hikayesidir.

Sherlock Konusu

Olaylar günümüz 21. yy.da yaşanırken, mekan olarak ise İngiltere’nin başkenti Londra şehrinde geçmektedir. Sıradan günlük hayatına devam eden Sherlock, kendisinin yarattığı danışman dedektiflik işiyle ilgilenmektedir. Ev kirasını ödemesinde kendisine yardımcı arayan dedektifimiz, tüm hikaye boyunca kendisine büyük faydası dokunacak emekli asker John Watson ile tanışır.

İlk tanışmadan itibaren kendisinden etkilenen John Watson ile Sherlock polisin onlara getirdiği veya kendilerinin bulduğu vakalarla ilgilenmektedirler. Her bir vakanın sonunda baş düşmanı olan James Moriarty’e daha fazla yaklaşmakta olan Holmes, ondan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Bu macerada onlara yardım edip göz kulak olan bir karakterimiz daha vardır.

O karakterimizin adı ise Mycroft Holmes. Sherlock’un büyük kardeşi olan Mycroft, en az kardeşi kadar zeki olsa da bulunduğu mevki itibariyle zekasına o kadar da ihtiyaç duymuyor (because the money). Abisini anlatmışken Sherlock’un ev sahibi olan Mrs. Hudson’a değinmeden geçmek olmaz. Kocası hayattayken onunla birlikte kartellik yapan Hudson, maddi açıdan sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. Her fırsatta kiracıları yani baş karakterlerimize onların hizmetçisi olmadığını dile getirse de evdeki işleri yapmaktan ve çay getirmekten kendini alamaz.

Hikaye boyunca Sherlock’a vakalarında ve günlük yaşantısında yardımcı olan karakterleri tam anlamıyla anlattık diyemeyiz. Sosyal hayatında pek de başarılı olmayan Dedektifimize aşık olan morg çalışanı Molly Hooper, dizinin bazı bölümlerinde Sherlock için yaptığı yardımlarla ön plana çıkmaktadır. Dizi 4 sezon olup, toplamda 13 bölümden oluşmaktadır.

İlgini çekebilir   En İyi Amazon Prime Dizileri, Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Dizi

Neden Sherlock?

sherlock

Normal dedektiflik dizilerinin aksine beynini farklı kullanan Sherlock karakterini izlemek daha keyifli (her yerde böyle aslında LCDP izlediyseniz sherlock = 10 * profesör).

Vakaları çözme şeklini izleyerek zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz fakat bu demek olmuyor ki sıkıcı sahneleri yok. Ben bazı sahnelerde birkaç dakika ileri gittiğimi biliyorum. Her bölümü bir film tadında olduğundan arka arkaya izlenmeye pek uygun bir dizi değil sanki (neyse onun kararı size kalsın).

Sherlock konusu yeterince ilgini çekmediyse Forever Konusu yazımızı okuyabilirsin. Sherlock; beynini kullanma şekliyle öne çıkarken Forever dizisindeki karakterimiz 200 yıllık tecrübelerine dayanarak gizemleri çözüyor 🙂

Meraklısına Detaylar

IMDB: 9,1 (753,741 Oy)

Yapım Yılı: 2010 – Devam ediyor

Sezon Sayısı: 4

TD (Teknodizi) Puanı: 9,8

Tür: Drama, Gizem

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]
Enes İbrahim Aydeniz
Yazar
Nisan 11, 2020
109 views
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hiç yorum yapılmamış.
Videolar
Fırtına Anı Konusu ve Oyuncuları
X men Dark Phoenix Konusu Nedir?
The Boys 3. Sezon Ne Zaman?
Netflix Mini Dizi Önerileri, Kısa ve Kaliteli 8 Dizi